Білім беру ұйымының атауы | С.Сейфулин атындағы №52 ЖББ КММ | |||||
Пәні: | Қазақ тілі | |||||
Бөлім: | Мәдени мұра | |||||
Педагогтің аты-жөні: | Султанова | |||||
Күні: | 15.11.2023ж. | |||||
Сынып: 3 а | Қатысушылар саны | Қатыспағандар саны | ||||
Тақырыбы | 39. Сөйлемнің бірыңғай мүшелері. | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 4.3.7.2 – сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қою 4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау | |||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін (үтір, қос нүкте) қояды, мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды және ондағы негізгі ойды тұжырымдайды | |||||
| Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 2 минут
| I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Бізде жақсы баламыз, Өсті ақыл санамыз Апайымызбен ең алғаш, амандасып аламыз. Жарқырасын күніміз, жайнап тұрсын гүліміз, Жақсы ниет тілекпен, Бастайық сабақ бүгін біз.
| 1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын мәнерлеп айтады
| Жарайсыңдар!
| | ||
3 минут
4 минут
| Үй тапсырмасын сұрау 29-жаттығу.Жұмбақты оқып, шешуін тап. Гүл секілді Қызарады, көктейді. Күн секілді, Бірақ нұрын төкпейді. (күнбағыс)
Бірыңғай мүшелер: қызарады, көктейді. Сөйлемде баяндауыш қызметін атқарып тұр. Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар. Бірыңғай мүшені тап. Оның сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айт. 1.Суық жел және қалың қар Әлібектің мазасын алды. 2.Бұл сыныптың оқушылары мейірбан, көңілді. 3.Сабағымыз кейде баяу, кейде жылдам өтеді. | Жұмбақты оқып, шешуін табады Сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор: 1. Жұмбақты оқып, шешуін табады1б 2. Бірыңғай мүшені табады. Оның сөйлемде қандай мүше болып тұрғанын айтады. 1б
ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! | | ||
Сабақтың ортасы 2минут Білу.
8 минут
7 минут
2 минут
4 минут
8 минут
| Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. 31-жаттығу. Мәтінді оқы.
Жанғұтты шешеннің "арзан-өтірік, қымбат-шындық" деп айтқан себебі, өтіріктің арты бір-ақ тұтам, сол себепті арзан, ал шындық ащы болса да қымбат екендігін айтты.
32-жаттығу. Пішіндер арқылы нақыл сөздерді тауып оқы. Шыққан сөйлемді жаз.
Адам баласына адам баласының бәрі- дос. Сергіту сәті 33-жаттығу. Көп нүктенің орнына тиісті бірыңғай мүшелерді қойып, мәтінді көшіріп жаз. Абай - өте танымал , дана адам. Ол жастарды өнерлі, білімді, тәрбиелі болуға шақырады. 34-жаттығу. Бірыңғай мүшелерді ма, па,та,те, да, мен шылаулары арқылы байланыстырып, өлеңді мәнерлеп оқы. Күні мен түні, абырой да, даңқ та, Бидай ма, Қаңбақ па. |
Мәтінді оқып, мәтінннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды. Жанғұтты шешен неліктен "арзан-өтірік, қымбат -шындық" дегенін түсіндіріп көреді. Өз ойын білдіреді.
Пішіндер арқылы нақыл сөздерді тауып оқиды. Шыққан сөйлемді жазады.
Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. Бірыңғай мүшелерді ма, па,та,те, да, мен шылаулары арқылы байланыстырып, өлеңді мәнерлеп оқиды. | ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын! Дескриптор: 1. Мәтінді оқып, мәтінннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтайды.1б 2.Жанғұтты шешен неліктен "арзан-өтірік, қымбат -шындық" дегенін түсіндіріп көреді.1б 3. Өз ойын білдіреді.1б Дескриптор: 1. Пішіндер арқылы нақыл сөздерді тауып оқиды. 1б 2.Шыққан сөйлемді жазады.1б ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!
Дескриптор: 1. Бірыңғай мүшелерді ма, па,та,те, да, мен шылаулары арқылы байланыстырады.1б 2.Өлеңді мәнерлеп оқиды.1б
| Оқулық.
Оқулық Дәптер
дәптер
| ||
Сабақтың соңы 2 минут
1 минут
2 минут | IV.Сабақты қорытындылау. (оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Бұл сабақта қандай жаңа білім алдың Үй тапсырма .
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
| Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын айтады. Үй тапсырмасын жазады. Өздері кері байланыс жасайды. | Дескриптор: 1.Өз ой қорытындысымен бөліседі. 1б Балдар жиынтығын қою |
|