Математика 3 сынып Ашық сабақ

"7 санына көбейту және бөлу" тақырыбына байланысты 3 сыныпқа арналған сабақ жоспары

Содержимое разработки

«Павлодар қаласы К. Макпалеев атындағы жалпы орта білім беру мектебі» КММ

Жалпакбасова Анаргул Женисовна

Бастауыш сынып мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: Санды 7- ге көбейту және бөлу кестесі.

Сабақтың мақсаты: 3.1.2.4 6; 7; 8; 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану. Оқушыларды санды 7-ге көбейту және бөлумен таныстыру. Көбейту, бөлу амалдарын шығаруға машықтандыру. Білім, білік дағдыларын кеңейту, ой ̵ өрісін, қиялын, қабілетін дамыту. Көбейту кестесін құруды, көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін пайдалануға үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, сәйкестендіру кестесі,көбейту кестесі, ойындар, постер, бағалау парақшалары.

Сабақтың түрі: саяхат сабақ.

Сабақтың әдістері: Блум таксономиясы,ойын әдісі, топпен, жұппен, жеке-дара жұмыс,сұрақ ̵ жауап,түсіндіру.

Қолданылатын модульдер: 7 модуль: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер; жас ерекшілігіне байланысты оқыту; сын тұрғысынан ойлау, АКТ.



Сабақтың бөлімдері:


Мұғалімнің іс ̵ әрекеті

Оқушының іс ̵ әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі.

Топқа бөлу. Психологиялық ахуал.






1.Білу. Бірінші керемет ̵ Бәйтерек.



Екінші керемет – Хан Шатыр.










2.Түсіну.

Үшінші керемет - . «Нұр ̵ Астана» мешіті.


Жаңа сабақ.
















3.Қолдану. Төртінші керемет - Бейбітшілік және келісім сарайы.

Негізгі бөлім


Постермен жұмыс














Дәптермен жұмыс

Математикалық диктант.




Сергіту сәті.

Бесінші керемет – «Думан» ойын-сауық кешені


4.Талдау. Алтыншы керемет - Үш би ескерткіші.

Постермен жұмыс.

Топтық жұмыс.


Қорытынды бөлім.

5.Жинақтау. Жетінші керемет- «Тәуелсіздік» монументі

«Кім тез табады?» ойыны.

6.Бағалау.


Үйге тапсырма


Сыныпты сан разрядтары арқылы топқа бөлу.

1. Бірліктер./қызыл түстілер/

2. Ондықтар./сары түстілер/

3. Жүздіктер./жасыл түстілер/

- Балалар,біз бүгінгі сабағымызда еліміздің астанасы Нұрсұлтан қаласының керемет жерлеріне саяхатқа шығамыз. Біздің Тәуелсіз еліміздің астанасы Нұрсұлтанда да 7 керемет бар екен. Берілген тапсырмаларды орындай отырып сол кереметтерді көреміз.




Қазақта 7 саны киелі, қасиетті, тақ сан. Ендеше 7 санына байланысты ұғымдарды текшелік стратегияны пайдалана отырып бірнешеуіне тоқталамыз. Әр топтан 7 санына байланысты қандай ұғымдарды текшелеп айтып бере аласыңдар.


7 шелпек

7қазына 7жұт

7

7 жарғы 7жоқ


7қат көк

7күн 7түс

-Біз бүгін 7-ге көбейту және бөлу кестесін құрамыз.

-Кәнекей,балалар жетіге көбейту және бөлу жағдайларын кім түсіндіріп бере алады?





Қандай ережелерді қолдандық?




Көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін еске түсірейік.








Топтық жұмыс.



















Өрнек түрінде жазыңдар.

А)70 ̵ ті 7есе кеміту:

Ә)белгісіз санды 7есе арттыру:

Б)70 ̵ ті 7 ̵ ге кеміту:

В)белгісіз санды 7 ̵ ге арттыру:



«Балық аулау» ойыны



Мәні 7 ̵ ге тең болатын бөлінділер жазыңдар.Неше бөлінді жаздыңдар? Олардың мәндерін табу үшін көбейту кестесіндегі неше теңдікті қолдану керек?





Балалар, көбейту кестесін қаншалықты меңгергендіктеріңді көрсету үшін көбейтінді мен бөліндіні тез табуға тырысыңдар!



Бағалау парақшаларын тарату


Көбейту кестесін жаттау.№7 90-бет

Сандар разряды бойынша топқа бөліну. Әр топ ұрандарын айтады.

  1. Бірлік болмай, тірлік болмас.

  2. Он дегенім Отан қорға соны ботам!

  3. Жүз теңгең болғанша,

Жүз досың болсын!




  1. Өткенді қайталау. Үй тапсырмасын тексеру. /Өрнектердің мәнін оқу, түзету жұмыстарын жүргізу/


2. Жеті ата: ата,әке,бала,немере,шөбере,шөпшек,немене.

Жеті қазына: ер жігіт, сұлу әйел, ілім-білім, жүйрік ат, құмай тазы, қыран бүркіт, берен мылтық.

Жеті жоқ: жерде өлшеуіш жоқ, аспанда тіреуіш жоқ, таста тамыр жоқ, тасбақада талақ жоқ, аллада бауыр жоқ, аққуда сүт жоқ, жылқыда өт жоқ.

Жеті қат көк: ай, күн, шолпан, есекқырған, қызыл жұлдыз, сатурн, юпитер.



3. 7 ̵ ге көбейту және бөлу жағдайларын қарастыра отырып, көбейту мен бөлуді үйренеміз.

7 •7 =7+7+7+7+7+7+7

7•8=7+7+7+7+7+7+7+7.

7•9=7+7+7+7+7+7+7+7+7.

Алдымен теңдіктің оң жағы мен сол жағын салыстырайық; оң жағында көбейтінді, сол жағында қосынды. Әрбір өрнектің мәні жетіге артып отыр, себебі 7 бірлікке артты. Ендеше бірдей қосылғыштарды көбейтумен алмастыруға болады деген ережені пайдаланамыз.

7•7=49 49:7=7

7•8=56 8•7=56 56:7=8 56:8=7

7•9=63 9•7=63 63:7=9 63:9=7

Бұл көбейту және бөлу кестесі.Қорыта келе: көбейткіштердің орнын ауыстырғанмен көбейтіндінің мәні өзгермейді. Бұл көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті. /Кері байланыс/


4. Кесте бойынша есептерді шығару.

1топ.

1жәшіктің массасы(кг)

Саны (дана)

Жалпы масса(кг)

?

6

18

6

7

?

2топ.

1жәшіктің массасы(кг)

Саны (дана)

Жалпы масса(кг)

9

?

54

?

6

42


3топ

1жәшіктің массасы(кг)

Саны (дана)

Жалпы масса(кг)

?

6

24

8

6

?


Өрнек түрінде дәптерге жазу.

а)70:7=10

ә)х •7;

б)70 ̵ 7=63

в)а+7


5.«Думан» ойын-сауық кешені.

Ойын арқылы көбейту кестесін қайталайды.

6. Мәні 7-ге тең болатын бөлінділер жазу.

70:10=7 42:6=7 14:2=7

63:9=7 35:5=7 7:1=7

56:8=7 28:4=7

49:7=7 21:3=7




7. «Кім тез табады?» ойыны.




Бағалау парақшалары арқылы топ басшылары бағалайды.

Күнделікке үй тапсырмасын жазу.


















Сохранить у себя:
Математика 3 сынып Ашық сабақ

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки