7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар.
Күні: Сынып: 7 «Ә » | Мектеп: №94 Мұғалімі: Жакипова Маржан Абубакирқызы Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: - |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 6.4.2.1 – Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | Ұлы Жібек жолының қала мәдениетінің дамуына әсерін анықтау; Көшпелілер мен отырықшылар арасындағы өзара экономикалық байланыстарын анықтау; Ортағасырлық сәулет өнері ескерткіштерінің ерекшеліктерін түсіндіру. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Ұлы Жібек жолының қолөнер, сауданың дамуына және қалалардың өсуіне әсерін анықтайды; Ұлы Жібек жолының халықаралық қатынастардағы маңызын ашады. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Түсіну: Алдыңғы білімдерін еске түсіреді, Ұлы Жібек жолының пайда болуына анықтама бере алады. Қолдану: Ұлы Жібек жолының кезеңдеріне хронологиялық кесте жасайды. Талдау: Ұлы Жібек жолының дамуын жан-жақты салыстырады. Жинақтау: Ертегі әңгімелер құрастырады. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Оқылым: Тыңдалым: Бейнематериалдарды, мұғалімнің түсіндірмесін, бір-бірінің пікірлерін тыңдайды. Айтылым: теорияларға суреттерге қарап ауызша түсіндіреді. Жазылым: «Түртіп алу» стратегиясын қолданады, жұмыс дәптерлеріне Ұлы Жібек жолындағы Қазақстанның ортағасырлық қалаларын жазады жазбаша сипаттайды. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: ЮНЕСКО, «Жібек жолы бағдарламасы», конференция |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушының бойынан зерттеушілік, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | География, әдебиет, дүниежүзі тарихы |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ пайдалану | Сабақ барысында интерактивті тақта қолданады. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Халықаралық байланыстарының дамуындағы Ұлы Жібек жолының ролі. |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған уақыты | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Дерексөздер, ресурстар |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы І Ұйымдастыру 2 минут ІІ Үй тапсырмасын пысықтау 8 минут |
«Галереяны шарлау» әдісі Саймон Браунхилл бойынша Қабырғаға дайындалған постер ілінеді. «Галереяға саяхат» –топтар кабинет ішінде қозғалысқа түседі, қабырға газеттерін қарайды, сараптайды, талдайды және жапсырма қағазға пікірін немесе сұрағын жабыстырып кетеді. Галереяға саяхат аяқталған соң, топтар жұмыстарға шолу жасап, өз қабырға газеттеріне жазылған сыныптастарының пікірін сараптайды, талқылайды, сұрақтарға жауап береді және қорытынды жасайды. | Түрлі түсті қағаздар Стикерлер |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 20 минут ІІІ Жаңа сабақ
| Ұлы Жібек жолы туралы оқушыларға бейнематериал көрсету. 3 минут «Миға шабуыл» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашып алу.Біріктірілген үш топтарға «Джигсо» әдісін пайдаландыру. Оқулықпен жұмыс жүргізіледі. 5минут ішінде оқып шығады. Үш топқа дескрипторлар беріледі. І топ
ІІ топ
ІІІ топ
| Оқулық Дәптер Қаламсап Плакат Түрлі түсті маркерлер
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Жаңа сабақты бекіту 8 минут | «Филла кестесі» бойынша.
| А-4 форматты қағаз Қаламсап | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау- сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық –коммуникациялық технологияларды қолдану | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім тарапынан – 7 модульдің ішінен:
Қабілетті оқушыларға: ашық сұрақтар қойылады. Мысалы: Жердегі тіршіліктің пайда болуы туралы кеңінен тараған қандай теорияларды білесіңдер? Мотивациясы төмен оқушыларға: жабық сұрақтар қойылады. Мысалы: Жер ғаламшары неше жыл бұрын пайда болды? | |
| | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болады ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізеді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бұл сабақтың маған өте тиімділігі оқушылардың бірлесе отырып жауап беруі. Әр оқушы өз ойын еркін айта алуы. Сабақ барысында оқушылар тапсырманы талдап, қағаз бетіне түсіріп, ойларын еркін жеткізуі. «ББТЗО-рефлексия».
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Жаңа сабақты бекіткен уақыттағы қойылған критерийлар мен дескриптор. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Зерттеушілік, тәжірбиелік және топпен жұмыс. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Тексерілді: Байзакова А