Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тұрақты электр тогы
| Мектеп: 101 | ||||||||||||||||||
Күні: 13.02.2019ж | Мұғалімнің аты-жөні: Саулебекова Қ | ||||||||||||||||||
Сынып: 8А | Қатысқан оқушылар саны: 26 | Қатыспағандар: | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Токтың жұмысы мен қуаты. Джоуль-Ленц заңы | ||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 8.4.2.12 – жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану 8.4.2.13 – Джоуль-Ленц заңын есептер шығару үшін қолдану; | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Токтың жұмысы мен қуатын есептейді Джоуль-Ленц заңының физикалық мағынасын сипаттайды; Джоуль-Ленц заңын есеп шығаруда қолданады. | ||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
| Токтың жұмысы мен қуатын есептейді Джоуль-Ленц заңының физикалық мағынасын сипаттайды; Джоуль-Ленц заңын есеп шығаруда қолданады | ||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: әртүрлі энергия түрлерінің электр энергиясына түрленуін сипаттайды электрстанцияларының түрлерін атайды ұлттық, өндірістік және аймақтық мақсатта қолданылатын электр станциялары туралы айтады. Пәнге тән лексика мен терминология: Электр энергиясын өндіру, жеткізу және тұтыну, энергия көздері, балама энергия көздері.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Жылу электр станцияларында ........ ..... энергиясы электр энергиясына айналдырылады. Қазақстанда өндірілетін жалпы энергия қуаты .... Электр станциялары ұлттық, .... және .... мақсаттағы болып бөлінеді.
| ||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
| Бұл сабақ академиялық адалдық,топта жұмыс жасай алу және жауапкершілік құндылықтарын дамытуға бағытталған..
| ||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Формулаларды түрлендіру менжәне есептер шығарғанда математика пәнімен байланыс
| ||||||||||||||||||
Осыған дейін меңгерілген білім | Тоқтың әсерлері, ток күші, кернеу | ||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған әрекеттері | Ресурстар | |||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин
3-6 мин | 1) Ұйымдастыру кезеңі: «Кеңістік – барлық нәрсенің, ал уақыт – бүкіл оқиғаның өлшемі. Уақыт пен кеңістіктің көкжиегі тоғысқан кезде ұлт тарихы басталады.» Елбасының жолдаған «Ұлы даланың 7 қыры» мақаласы бойынша топқа бірігеді. 7 қыры 7 түспен берілген. Олай болса, таңдалған түстер бойынша 4 топқа бөлінейік. Бүгінгі біліміміз арқылы осы 7 қырды бағындырып көрелік: І. Атқа міну мәдениеті: «Энергетикалық алмасулар» жеке жұмысы арқылы электр тізбегіндегі энергетикалық алмасуларды анықтайды .
ҚБ: Дайын жауап үлгісі бойынша бағалау 2) Ой қозғау: слайдта берілген құралдарды сипаттайтын ортақ қандай шамалар бар? 3) Мақсатты болжау.Мұғалім оқушылармен бірге бүгінгі сабақтың мақсатын талқылайды. | Презентация
| |||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-10 мин 11-12 мин
13-20 мин
17-27 мин
27-35 мин
35-38 мин | ІІ. Ұлы даладағы металлургия: Мұғалім токтың жасайтын жұмысы мен қуатын есептеу жолдарымен және Джоуль-Ленц заңын мысал келтіре отырып түсіндіреді. Токтың жылулық әрекетін еске түсіріп, өткізгіш арқылы ток жүрген кезде бөлінетін жылуды есептеуге арналған Джоуль-Ленц формуласыненгізу ұсынылады. Осы кезеңде электр энергиясын өлшеу үшін Джоуль ғана емес, оның құнын анықтау кезінде кВтсағ деген өлшем бірлікті қолданатынына тоқталу керек. Электр энерғиясының жылу энергиясына өтуі Ленц — Джоуль заңымен анықталады. Бұл заңды токтың жылулық әсер заңы деп те атайды. Q = І²R t{\displaystyle Q=I^{2}Rt\,} I=U/R және R=U/t, болғандықтан: Q = UІt = U²t/R. ІІІ. Аң стилі:
ІҮ. Алтын адам Топтық жұмыс: берілген тізбек бойынша ізделінді шаманы анықтайды №1топ-№3 топ :Электр тогыныӊ жұмысын және қуатын есептеӊіз.
№ 2топ -№4 топ:Суретте көрсетілген электр тізбегіндегі жұмысын анықтаңыз.
ҚБ: Дескриптор: формуласын анықтайды Ізделінді шаманы дұрыс табады Ү. Түркі әлемінің бесігі (жұптық жұмыс) Қ Б: «Белсенді жұп» әдісі бойынша бағаланады ҮІ. Ұлы Жібек жолы (жеке жұмыс) Бүгінгі сабақ бойынша алған білімдерін қолдану арқылы, жетістік деңгейі анықталады. №1. Қуатын есептеңіз №2. Жұмысын анықтаңыз: ҚБ: Дескрипторлар: Қуатты есептейді Ток күшін анықтайды Тоңазытқыштың жұмысын есептейді | Презентация http://bilimland.kz/ru/content/structure/940-physics#lesson=11084 https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/toktyng-zhumysy-men-quaty bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/toktyng-zhumysy-men-quaty | |||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | ҮІІ. Қазақстан алма мен қызғалдақтың отаны Кері байланыс Қ ызғалдақтың түріне байланысты өз деңгейлерін көрсету
Қызыл қызғалдақ – жұмыс пен қуатты есептеуге маған көмек қажет Сары қызғалдақ – жұмыс пен қуатты есептей аламын Үй жұмысы: кез-келген электр құралдарының жасайтын жұмысы мен қуатын анықтау | | |||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | |||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңмате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. | Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. | Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе? Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында құндылықтарды дамытуға қандай мүмкіндік бар? | |||||||||||||||||
Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|