Сабақтың тақырыбы: «Сүйіспеншілік – өмір негізі»
Сабақтың мақсаты:
Адамдардың әрекеті арқылы махаббаттың жалпы адамзаттық құндылығы туралы оқушылардың түсініктерін тереңдету.
Сабақтың міндеттері:
- Махаббат өмірдің негізі неге себептерін ашу;
- Әлемге риясыз қызмет ету дағдыларын дамыту;
- Қайырымдылық сезімін тәрбиелеу.
Құрал - жабдықтар мен материалдар: "өзін-өзі тану" бағдарламасының авторы С. А. Назарбаеваның портреті, бейнероликтер, презентациялар, өзін-өзі тану онкүндігі кезінде орындалған оқушылардың шығармашылық жұмыстарының көрмесі.
Сабақтың барысы
1.Ұйымдастыру сәті
Оң көңіл-күй
- Балалар, біз тағы да өзін-өзі тану сабағында бірге болатынымызға өте қуаныштымын. Мен сізді Махаббат елі деп аталатын керемет Корольдікке (музыка естіледі) кезекті саяхатқа үлкен қуанышпен шақырамын. Егер қаласаңыз, көзді жабуға болады. Сиқырлы ағаштар өсетін әдемі елді елестетіңіз, әдемі гүлдер гүлдейді, ертегі жануарлары тұрады. Бұл Корольдікте ерекше күн жарқырайды. Бұл махаббат күні (үзіліс). Бұл Корольдікте барлық адамдар бір-бірін жақсы көреді. Ана Табиғат патшалықтың әрбір тұрғынын жақсы көреді.
Ал адамдар табиғатқа өз махаббатын (үзіліс) береді. Құстар махаббат әндерін шырқайды, балалар ата-аналарын жақсы көреді, ата-аналар балаларды жақсы көреді (үзіліс). Барлық адамдарда махаббат жүрегінде өмір сүреді. Бұл Корольдікте барлығы жақсы: құстар да, жануарлар да, өсімдіктер да, солнышка да, жұлдыз да. Ең бастысы-бұл Корольдіктің барлық адамдарына өте жақсы. Біз бүкіл әлемге жақсы махаббат сыйлай білу үшін қалай жақсы сезінеміз(үзіліс). Бұл сезімдерді есте сақтаңыз (үзіліс). Бұл тамаша сезімдер бізбен мәңгі қалсын (үзіліс).
Талқылау
- Саяхат сізге ұнады ма?
-Тамаша Корольдікте көргеніңізді есте сақтадыңыз ба?
2. Мұғалімнің кіріспе сөзі. Тақырып бойынша кіріспе
- Қалай ойлайсыз, сабақта не туралы айтамыз? (Махаббат туралы).
Біздің Сабақтың тақырыбы "махаббат-өмір негізі". Біз жиі естиміз, "Махаббат"сөзін айтамыз. Өзімізге және достарыңызға бұл не екенін түсіндіруге тырысайық.
- "Махаббат"сөзін естігенде сізде қандай қауымдастық пайда болады? (Қуаныш, отбасы, бөлісе білу, достар, түсіністік, махаббат, өзара көмек…)
- Оны сипаттап көріңіз (бақытты, ұзақ, нәзік, мейірімді, дұрыс, күшті, сауықтырушы…)
- Кімді немесе нені сүйе аламын? (Отбасы, Отан, достар, табиғат, спорт, өнер…)
3. Оң пікір (дәйексөз)
Әр адамға өзін ашу маңызды!
С. А. Назарбаевтың
Дәйексөз мазмұны бойынша әңгіме:
- Балалар өздерін ашу деген не? Адам өзіне не ашады? (мінездің оң сапасы, мейірімділік, махаббат және т. б.)
- Махаббат біздің өміріміздің негізі болып табылады деп айтуға бола ма? Неліктен? (Иә, Махаббат – өмірдің негізі деп айтуға болады, өйткені махаббат бізбен бірге келеді, бізді жақындар сүйеді, жақсылық пен жақсы іс-әрекеттерге үйретеді және т. б.)
– Қалай сіз тікелей өз любовь? (сөз, іс-әрекет, іс-әрекет, жақсы іс, жақсы ойлар және т. б.).)
- Неліктен жүрек махаббат көзі болып табылады?
Қорытынды: жақсы көретін адамның жүрегінде от жанады, ол оның жолын көрсетеді, жақсылық жасауға көмектеседі, бақытты болуға көмектеседі.
4. Әңгіме (әңгімелесу)
Бала-от
Элеонора Константиновна Киселева
Жарықта кішкентай ыстық от тұрды. Оған екі епті қол, екі мықты аяқ, екі зор көз, сөзбен айтқанда, балалардың бәрі де болу үшін бала жасағысы келді.
Фея отты жасады, оның мальчуганом (ол сұрады оның бұл туралы, алайда, деді, бұл барлық балалардың Огонек болады сол ерекшеленуі, ол суға тисе – шам өшеді, мен сол кезде бір ұл, бір Огонька.
Балалар көп тұратын үлкен және көңілді үйде, бала-от. Ол тез жүгірді, жоғары секірді, ал бірдеңе жасаған кезде ұшқындар да ұшып кетті.
Ол балалармен қатты дос болды. Олар әрдайым бірге болды, тек өзенге досымен от шомылмады.
Бір кездері Огонек өзен жағасында жалғыз болды.
Шел ол улыбался – жай: күнге, речке, ағаштарға, көгалдағы.
Кенеттен бала суға батып кетті,басы су үстінде көрінеді, толқындары бет арқылы домалайды.
Не істеу керек?
Есіме Огонек сөздер сиқыршы: "Суға түссең– өшесің, мен сол кезде бір ұл, бір Огоньок", есіме суға түсті. Ол баланы қолдады.
Және бұл жерде сезініп, - деп бастады өшу, бұл аяқ-қолын келмегенде мойынсұнуға, ал көз көру. Соңғы күштерден ол жүзеді. Міне, жағалау. Баланы жағаға шығарды. Өзі де шықты. Таңдады - және өледі. Құмда қара бұрыштар жатыр – сөнген бала-от.
Осының бәрі жоғары аспаннан күн көрді. Анық, әділ. Ол өзінің барлық сәулелерін бір күшті, тірі және ыстық сәулеге жинады,оны сөнген бала-Огонькқа бағыттады және қайтадан жанады.
Ол бала болған жоқ, бірақ От емес, ал осындай мейірімді және батыл жүрекпен үлкен отты жасады.
Сұрақтар:
1. Неге огонек бала белгісіз баланы құтқарып, өзін мәңгі өшіре алады?
2. Күн оны қайтадан жағу қалай болды?
3.Неліктен жүрек адам махаббатының басты көзі болып табылады?
4. Біреу өзінің басқа адамдарға деген махаббатын риясыз көрсеткенде мысал келтіріңіз?
Оқушылар өз балаларының бақыты үшін еңбек ететін ата-аналары туралы; өздерінің немерелеріне көмектесіп жатқан әжелері мен аталары туралы, қоғамдық қайраткерлер және т.б. туралы, мұғалім оқушыларға "Бөбек" республикалық балалар қайырымдылық қорының негізін қалаушы және президенті, "өзін-өзі тану" НДО бағдарламасының авторы ретінде Сареалпысқызы Назарбаеваны, қайырымдылық қорының директоры ретінде Аружан Саин (қайырымдылық қорының директоры), Дәурен Алтаеваны (жанып жатқан пәтерінен 4 баланы құтқарды) және т. б. туралы
Жалпылау
- Әр адамның өмірінде бізге қуаныш сыйлайтын адамдар кездеседі. Біз оларға қайырымдылықты, даналықты үйренеміз. Сүйіп басқа адам ретінде өзін-өзі керекпіз, өйткені біз сіздер бізге, бұл адамның қадір-қасиетіне. Зерттей отырып, өзін-өзі тану, біз жолымен келеміз махаббат, мейірімділік.
Шығармашылық іс-әрекет "Махаббат гүлі»
Мұғалімі:
– Ал қазір балалар, мен сіздердің топтарда өз жұмыстарыңызды талқылап, әлемге, қоршаған адамдарға, табиғатқа деген сүйіспеншілігіңізді көрсететін игі істеріңіздің тұсаукесерін өткізгім келеді.
(Оқушылар топтарда бірнеше минут сөйлеуді талқылай алады, содан кейін кезекпен шығып, әр түрлі игі істер мен іс-әрекеттер бейнеленген өз суреттері туралы айта алады. Мұғалімнің бұл кезеңдегі міндеті-оқушыларды махаббат қоршаған адамдар мен әлемнің игілігі үшін риясыз жасайтын мейірімді істер мен іс-әрекеттерде көрініс табатынын түсінуге жеткізу).
Оқушылар өз суреттерімен топпен шыға алады немесе алдын ала кабинетті оқушылардың суреттерімен безендіруге, "мейірімді істер"суреттер көрмесін ұйымдастыруға болады.
5.Топтық ән айту
Ән тыңдау кезінде бейнені пайдалануға болады.
Ән орындау алдында мұғалім оқушыларға Сара Алпысқызы Назарбаеваның еліміздің өсіп келе жатқан ұрпағының қалыптасуындағы рөлі туралы еске салады. Ол әр бала үшін уайымдайды, қуанады, әр бала үшін жақсы көреді. Бұл махаббат балаларға өзіне сенуге, қуанышпен өмір сүруге және оқуға көмектесетін өзін – өзі тану пәнін сыйлады. Халық оны "Сара-апа"деп атайды. Сапа Алпысқызы-барлық қазақстандық балалардың анасы.
Мен қолдарыңды, анам!
Анастасия Чешегорованың сөздері мен музыкасы
Мен сенің қолдарың, менің туыстарым!
Сен бәрінен де нәзік білемін.
Әлемде сені қымбат емес, менің жүрегімде.
Мені қатты қызықтырмаймын, жылым келеді.
Қайырмасы:
Ана, әрқашан жақын бол!
Анам, маған көп қажет емес!
Анам ғана емес, мұң, сен мені барлық,
Анашым, Кешіріңіз, сіз естисіз.
Тек сен әрқашан қолдап, тыныштандырасың
Ал қызғаныш пен ашулықтан мені жабасың
Мен сені сүйемін сен періште мен
Ризашылықпен мен руки твои тұтас
Қайырмасы:
Ана, әрқашан жақын бол!
Анам, маған көп қажет емес!
Анам ғана емес, мұң, сен мені барлық,
Анашым, Кешіріңіз, сіз естисіз.
Ана, әрқашан жақын бол!
Анам, маған көп қажет емес!
Анам ғана емес, мұң, сен мені барлық,
Анашым, прости.
Сабақтың қорытынды минуты
- Шын мәнінде, махаббат-өмірдің негізі. Планетадағы барлық тірі энергия бар. Махаббат тек Сіздің жақындарыңызға ғана емес, сонымен қатар сізден алыс, басқа қалада немесе біздің ғаламшарымыздың басқа аяғында тұратын адамдарға да сыйлауға болады, өйткені махаббатта шек жоқ, өйткені Махаббат-өмірдің күшті және ұлы күші.
Махаббат-әлемді жарқырататын Жарық. Бұл жарықтан адамдар жылы және жайлы болады. Олардың жүрегі қуантады. Адамдар ән айтады, бір-біріне жылы сөздер айтады. Махаббат-адамның өмірін ерекше мағынаға толы сезім. Сүйікті адамның мейірімді, мейірімді көзқарасы бар. Жүрегіңізде махаббат сезіңіз. Бұл махаббат жарығын жақындарыңызға жіберіңіз. Олар сіздің махаббатыңызды сезінсін және ол оларды жылынуымен жылытсын
Өскемен қаласы әкімдігінің
«№ 15 орта мектебінің» КММ
Тақырыбы : «Сүйіспеншілік – өмір негізі»
Жалпы республикалық ашық сабақ, "өзін-өзі тану" адамгершілік-рухани білім беру бағдарламасының авторы С. А. Назарбаеваның қоғамдық қызметіне арналған.
1 "А" сыныбы
Сынып жетекшісі: Тутканбаева Г.М.
2020 жыл