Measuring information

Organizing time \ Ұйымдастыру кезеңі

Greetings to the students.\ Оқушылармен амандасамын.

I note present and absent.\ Сабаққа қатысқан және қатыспаған оқушыларды белгілеймін

New topic research \ Жаңа тақырып зерттеу

I suggest everyone to write a proposal on any topic, then discuss how to measure information.

Содержимое разработки

Short term plan:

Қысқа мерзімді жоспар:

School:

Мектеп:

Salkynkol scool

Салқынкөл орта мектебі

Date:

Күні:


Teacher Name:

Мұғалімнің аты‑жөні:

Shakina Zarina Utegenovna

Шакина Зарина Утегеновна

Grade:

Сынып:

8

Number Present:

Қатысушылар саны:

5

Absent:

Қатыспағандар саны:


Theme of the Lesson:

Сабақтың тақырыбы:

Measuring information

Ақпаратты өлшеу

Learning objectives

Оқу мақсаттары:

8.2.1.1 - use the alphabetical and probabilistic approach in determining the amount of information

8.2.1.1 ақпарат көлемін анықтауда алфавиттік (әліпби) тәсілін қолдану

Lesson objectives:

Сабақ мақсаты:

Use an alphabetic and probabilistic approach in determining the amount of information

Ақпараттың көлемін анықтау үшін алфавит тәсілін қолдану

Evaluation Criteria:

Жетістік критерийлері:

  • Determine the information volume of the message;

  • Ақпараттың көлемін анықтау



Language goals:

Тілдік мақсаттар:


Пәндік лексика және терминалогия

Алфавиттің қуаттылығы, алфавиттік тәсіл, мазмұндық тәсіл, ықтималдылық тәсіл

Interdisciplinary communication:

Пәнаралық байланыстар:

Maths



Plan / Жоспар

Scheduled Lesson Stages:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:


Scheduled Lesson Activities

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Resources

Ресурстар


Start:

Сабақ басы:


1-5





5-8

Organizing time \ Ұйымдастыру кезеңі

Greetings to the students.\ Оқушылармен амандасамын.

I note present and absent.\ Сабаққа қатысқан және қатыспаған оқушыларды белгілеймін


New topic research \ Жаңа тақырып зерттеу

I suggest everyone to write a proposal on any topic, then discuss how to measure information.


I organize a discussion of the problem issue: What does the amount of information depend on? Further, I propose to calculate the informational volume of the message contained in this question.

Together with the students, I define the purpose of the lesson:

Use the alphabetic approach in determining the amount of information


Presentation Slide 1-3

Middle of the lesson

8-15

















15-20











20-35


Explanation

I explain to students how the amount of information is measured, familiarize students with the new concept of “Alphabetical Approach”.

The alphabetic approach allows to measure the amount of information in the text (symbolic message), composed of symbols of a certain alphabet.

The teacher explains the main essence of the alphabetical approach to measuring information:

The alphabetic approach is convenient when calculating the amount of information processed by technical devices. Devices do not understand the content side of messages.

Computers, printers, modems do not work with the information itself, but with its presentation in the form of messages.

Pupils to get acquainted with the concept of "alphabet", as well as with the teacher discuss the features of binary coding and information weight of a symbol:

Students work individually. I propose to discuss the answer to the question:

How many characters can be encoded in three bits?
I explain to students What is the power of the alphabet? Power formula: The number of characters in the alphabet is its power. The formula for determining the amount of information: N = 2 ^ b Where N is the power of the alphabet (number of characters) b - number of bits (information symbol weight)


Since, 256 = 2 ^ 8 1 character - 8 bits It is known that 8 bits are 1 byte, 8 bits = 1 byte

Consolidation of the material studied

I give out the cards to students.

Presentation

Slide 4-10

























Presentation

Slide 11-12





End of the lesson

35-40

Reflection.

  • Yes, I did it!

  • I will try to do it

  • I can not do it






Сохранить у себя:

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки