"Лучший план урока"

Тақырыбы: Жүйке жүйесі. Жүйке жүйесінің құрылысы мен атқаратын қызметі

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: Мейірімділік,жауапкершілік

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Жүйке жүйесі туралы білімдерін кеңейту;

Дамытушылық: Білім алушылардың ой-өрісін дамыту. Пәнге деген танымды қызығушылығын, ойлауын және адамгершілік қасиеті мен мәдениетін дамыту;

Тәрбиелік: Шығармашылыққа, ізденімпаздыққа, өз ойын жинақтауға, өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: Жұлдызшалар, кесте

Содержимое разработки

Сабақ жоспары №

Пән: География

Оқытушы: УсенбековаҒалияЕрдаулетқызы

Топ:

Күні:

Білім алушылардың саны

ҚБА-203

18.11.2019 ж


Тақырыбы: Жүйке жүйесі. Жүйке жүйесінің құрылысы мен атқаратын қызметі

Құндылық: Дұрыс әрекет

Қасиеттер: Мейірімділік,жауапкершілік

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Жүйке жүйесі туралы білімдерін кеңейту;

Дамытушылық: Білім алушылардың ой-өрісін дамыту. Пәнге деген танымды қызығушылығын, ойлауын және адамгершілік қасиеті мен мәдениетін дамыту;

Тәрбиелік: Шығармашылыққа, ізденімпаздыққа, өз ойын жинақтауға, өз бетінше жұмыс істеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап

Сабақтың көрнекілігі: Жұлдызшалар, кесте

Әдебиеттер:

1. Күзенбаева А. Адам анатомиясы. - Алматы, Арыс, 2001

2.Қалкенова Б. Адам анатомиясы, жас ерекшелігіне қатысты физиология және гигиена. -Астана:Фолиант, 2015

3.Набидоллина Ш.С. "Бастауыш мектеп жасындағы балалардың анатомиясы, физиологиясы және гигиенасы". - Астана: Фолиант, 2007

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, білім алушылардың сабаққа қатысу деңгейін анықтау, сабаққа зейіндерін аудару.

Сыртқы интеграция (Тыныштық сәті)

II. Үй тасымасын тексеру:

"Ыстық орындық" әдісі арқылы

1. Асқорыту жүйесі дегеніміз не?

2.Ас қорыту мүшелері?

3.Асқорыту бездері?

4.Бауырдың қызметі?

5.Тік ішектің ұзындығы?

Асқорыту дегеніміз -тағам құрамындағы органикалық қосылыстардың ыдырап,қан мен лимфаға өтуі.Адамгершілік тұрғыдан алғанда асқазанға қоректік заттар түскен сияқты адамның жан дүниесі қоректендіретін мейірімділік, сүйіспеншілік, қамқорлық қасиеттері нұр шашады. Биологиялық жағынан алсақ, күнделікті өмірде адам тамақтану арқылы бойына күш жинайды. Егер тамақ ішпесек, ағзамыз әлсірейді, жұмысқа қабілеттіміз нашарлайды. Адамның денсаулығы, дене қимылы, ой еңбегі және басқада іс-әрекеттер астың құрамына байланысты. Адам қоректену арқылы тәні мен жаны бірге байланыста болады. Егер адамның жан дүниемен байланыстырсақ, қоректену арқылы келген заттар сияқты, денеміз тынығып, рухани жан дүниеміз артып, жақсы көңіл күйде бір-бірімізге мейріммен қарап, қамқор болып, аузымыздан жақсы жылы сөздер шығып, құлағымыз жақсы сөздер естиді, көзіміз жақсы нәрсені көреді.

Адамгершілік құндылықтар болмаса, онда жан дүниең зардап шегеді.Әрбір адам өз ағзасына , яғни асқазанына қиянат жасамау,артық тамақтану зиян екенін есте сақтау керек.


Бауыр-қоңырқай түсті ең ірі без, массасы, шамамен-1500 г.Ол көптеген қызмет атқарады. Бауырдың негізгі қызметі-өт бөліп шығару. Биологиялық тұрғыда: Бауыр - қанды тазартуға және удан арылтуға көмектесетін, дененің құрсақ бөлігіндегі оң жақ қабырғалардың астына орналасқан ішкі мүше.Бауыр - адам ағзасының химиялық зертханасы. 300 миллиардқа жуық бауырдағы жасушалар қаннан ағзаға қажетті қышқылдар мен қорек болар өнімдерді бөліп алады. Оларды сүзгілеп, қажетті жеріне жеткізіп отырады. Адами тұрғыда қарайтын болсақ, бауыр риясыз қызмет жасаған сияқты адамдардың жақсы сөз айтуы, бір-біріне қиянат жасамайды, дұрыс әрекет етеді.Бездер әр түрлі ауруларды болдырмайды.шек-қарын ауруларының алдын алады. Әрбір адам аурудың алдын алу үшін өз денсаулығына жауапкершілік пен қарауды ұмытпаған жөн. Сол сияқты адамның денсаулығы жақсы болу үшін,адамның да ойы,жүрегі, көңілі таза болу қажет. Адам жағымсыз оймен өзінің көңілін,жүрегін ластамау керек..Әрдайым салауатты өмір салтын ұстанып,тазалықты сақтау қажет.Сондықтан адамның ойы мөлдір,таза болса,жамандық ойламай,дұрыс әрекет жасап,ешкімге қиянат жасамаса,дүние әдемі болып көрінеді.Сонда ғана адам баласы дұрыс әрекет жасап, бақытқа кеңеледі.


III. Жаңа сабақты оқып игеру.

Ішкі интеграция (Жүйке жүйесінің құрылысы мен қызметі туралы білімі жөнінде толық мағлұмат беріп, адамға деген сүйіспеншілік сезімін арттыру)


Жоспары:

  1. Жүйке жүйесіНервная система

  2. Жүйке жүйесінің құрылысы мен атқаратын қызметі Структура и функция нервной ситемы


Ішкі интеграция.

Выдающийся немецкий психиатр Виктор фон Вайцзеккер (1886-1957 гг.) полагал, будто любая болезнь закономерна, то есть она возникает не сама по себе, а развивается в том случае, когда наступает кризис: моральный, психический или душевный.Заболевание весьма часто является тревожным сигналом организма, призванным привлечь наше внимание к той или иной проблеме, восстановить равновесие в нашем внутреннем мире.

Провоцировать развитие психосоматических заболеваний может не столько наличие, сколько невысказанность и подавленность эмоций.

Практически любое скрытое негативное переживание, будь то страх, злоба, печаль или ненависть, рано или поздно может проявиться в болезни.

Здесь мы отвлечемся на небольшой «ликбез» и заметим, что в первую очередь эмоциональный удар принимает на себя наша нервная система, ведь именно она непосредственно участвует в проявлении эмоций. Их можно условно разделить на активные или требующие энергии (радость, злость, ненависть и др.) и пассивные, требующие спокойного состояния (грусть, печаль и др.). В переживании и первых, и вторых задействована вегетативная нервная система, которая включает в себя симпатическую и парасимпатическую нервную систему. Симпатическая отвечает  за проявление активности, а парасимпатическая – за отдых и расслабление.

Головные боли. Зона риска здесь – ревность, зависть, ненависть и обиды. Голова реагирует на заниженную самооценку, излишнюю самокритику, страхи – словом, на весь тот набор, который заставляет нас чувствовать себя неполноценными. Учитесь прощать не только окружающих, но и себя! Никто не совершенен, поэтому успокойтесь, учитесь расслабляться и радоваться себе и жизни вокруг вас!

Другими психосоматическими причинами возникновения головных болей могут стать потеря контакта со своим «Я» (терзания вроде: «в чем смысл моего существования», «да и вообще живу я не там и не так, и занимаюсь не тем»), стремление оправдать ожидания окружающих или избежать ошибок.

Многим не понаслышке знакома такая разновидность «нервных болей», как мигрень. Что может ее вызывать? Сопротивление принуждению и повседневной жизни, желание быть идеальным во всем и для всех (что в принципе недостижимо!), накопленное раздражение, сексуальные страхи, сильная зависть. Проще говоря, мигрень часто мучает людей, не желающих быть собой, не принимающих или даже отторгающих себя! И это, дорогие друзья, одна из самых страшных ошибок, которую может допустить человек, ибо каждый из нас уникален и полон замечательных качеств!

Какие же советы можно дать?

Санамызды тазалап, сүйіспеншілікпен өмір сүру қажет!

 Источник:  "Психолог Онлайн" - помощь психолога в Смоленске



2 вариант



Состояние нашего здоровья – прямое следствие мышления. Чем позитивнее человек, тем крепче его иммунитет. Негативные мысли и эмоции действуют на организм разрушающе. О том, как наше внутреннее состояние вызывает те или иные заболевания, написано много хороших книг.

Лучше всего об это рассказывают авторы Луиза Хей, Лиз Бурбо, Валерий Синельников. Из трудов этих людей можно подробно узнать о том, как гнев, обида, не прощение, уныние и прочие деструктивные эмоциональные состояния провоцируют определенные заболевания.

Например, рак чаще всего вызван накопленными обидами, не прощением. Болезни сердечно-сосудистой системы говорят о том, что человеку не хватает радости в жизни. Гнев и злоба поражают печень и желчный пузырь.

Мысли влияют не только на нас самих. Один из самых важный психологических законов гласит – словесное выражение благодарности, любви, поддержки, восхищения увеличивает жизненную энергию того, к кому оно обращено. Злость, ругань, агрессия, обвинения, оскорбления – отнимают энергию. Люди могут болеть не только от своих негативных мыслей, но и постоянно находясь в обществе «токсичных людей». Особенно подвержены такому влиянию чувствительные и мнительные личности.




IV.Сабақтың ортасы

"4 бұрыш"әдісі арқылы сыныптың 4 бұрышына 4 сөз "ия", "жоқ" деген сияқты сөздер жасырынып тұрады.Мұғалім сұрақ қояды.Оқушылар сұрақтың жауабына сәйкес бұрышқа барып тұрып дәлелдейді.

V. Сабақты бекіту.

"Зуылдақ" әдісі арқылы

1.Жүйке жүйесі деген не? 
2. Жүйке жүйесінің құрылысы? 
3.Жүйке жүйесінің қызметі? 
4.Жүйке жасушалары? 
5.Доминанта ұғымы? 
V. Үйге тапсырма: Жүйке жүйесінің құрылысы мен атқаратын қызметі

VI.Кері байланыс: "БББ" кестесі арқылы

1.Не білемін?

2.Нені білдім?

3. Нені білгім келеді?

VII.Бағалау: Білім алушылардың білімі мен белсенділіктерін бағалау.































Құрметті оқытушылар, осы сабақ типтері мен түрлерін сабақ жоспарын құру барысында пайдалансаңыздар болады.













































Сабақтың типтері

1.Алғашқы сабақ - әр пәннен оқу жылының басында өтетін сабақтар.

2. Кіріспе сабақ - бағдарламаның күрделі тараулары мен тақырыптарынан өтетін бірінші сабақ.

3.Жаңа білімді меңгеру сабағы - жаңа оқу материалы өтетін сабақ.

4.Пысықтау сабағы - өткен оқу материалын пысықтау сабағы.

5.Жаттығу сабағы - оқушылардың білімі мен дағдысын жаттықтыру сабағы. 6.Тәжірибелі сабақ - оқушылардың алған білімін өмірде қолдану жолдарын көрсететін сабақтар.

7. Қайталау-қорыту сабағы - өткен күрделі тараулар мен тақырыптарды қайталау-қорыту сабақтары.

8. Тексеру сабағы - оқушылардың білімін тексеретін сабақтар.

9. Білім сапасын бағалау сабағы - оқушылардың алған білімін бағалау сабақтары.

10. Қорытынды сабақ - оқу жылының ақырында әр пәннің жылдық курсын қорыту сабақтары.

Сабақтың түрлері

Түсіндіру сабақтары: жаңа, біріккен, панорамалық, зерттеу т.б. 
Пысықтау сабақтары: бекіту, саяхат, семинар, қайталау, жарыс, конференция, талқылау т.б. 
Сынау сабақтары: сынақ, диспут, ойын, сахналау, жұмбақ т.б. 
Жаңа сабақ – жаңа білім беру мақсатында. 
Біріккен сабақ – жаңа білім мен өткенді және пәндер арасындағы байланысты көрсету мақсатында. 
Зерттеу сабағы – іздендіру мақсатында. 
Панорамалық сабақ – сабақ элементтерінің көрінісін іске асыру мақсатында. 
Бекіту сабағы – білімді меңгеру деңгейін байқау. 
Саяхат сабақ – танымдық қабілетін дамыту. 
Семинар сабақ – оқушының білімін тереңдету. 
Қайталау сабағы – пәндерден алған білімді толық қалыптастыру. 
Жарыс сабақ – оқушылар ойларының жетіктігін байқау. 
Конференция сабақ – іскерлігі мен танымдық белсенділігін қалыптастыру. 
Сынақ сабақ – білім мен дағдысын бір жүйеге келтіру. 
Диспут сабақ – білімі мен дағдысын қалыптастыру. 
Ойын, жұмбақ – оқушылар зейінін дамыту. 
Сахналау сабағы – оқушылар шығармашылығын дамыту. 
Талқылау сабағы – ауызекі тілдегі, жұмыстағы жіберген қателерін арнайы талдау.













Сохранить у себя:
"Лучший план урока"

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки