Ұзақ мерзімді жоспарда қарастырылған бөлім: 3.2В: Компьютерлік суреттер | Мектеп: «Рыков атындағы орта мектебі» КММ
| |||
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Мергазина | ||||
Күні: | Қатысқан оқушылар саны: |
| ||
СЫНЫП: 3 | Қатыспағандар: |
| ||
Сабақтың тақырыбы | Графикалық редактордың құрал жабдықтары (1 сабақ) | |||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатың оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру; 3.2.2.1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану; 3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау | |||
Сабақтың мақсаттары |
| |||
Бағалау критерийлері | Оқушылар...
| |||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар...
Пәндік лексика және терминалогия: Графикалық редактор, құю, болдырмау, бөлуп алу, жылжыту, бояу түстері, фигуралар, құрал жабдықтар, өшіргіш, мәтін, мөлдірлік, масштаб, қылқалам стилі, баптау. Диалог/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестер:
| |||
Құндылықтар | Топтық және жұптық жұмыс арқылы өзіне және басқаларға құрмет пен ынтымақтастыққа үйрету | |||
Пәнаралық байланыс | Пәнаралық байланыс «Дүниетану» пәнімен байланысады. «Сәулетші» түсінігімен сурет арқылы танысады. | |||
Осыған дейін меңгерілген білім | Оқушылар мәзір командаларын қолдана отырып файлдарды ашатын және сақтайтын практикалық дағдыларына ие. |
Жоспар | ||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері мен жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | Дереккөздер | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-6
|
Оқушылармен амандасып олардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Мұғалім ғимараттың 2 бейнесі көрсетеді, оның біреуі компьютерде жасалып, принтерде басылған (мысалы, үйдін жоспары), екіншісі бояулар арқылы салынған (мысалы, үйдін сыртқы келбеті). Мәселе тудыратын сұрақ қою Суреттердің айрмашылығы қандай? Оқушылар екі суретті салыстыра бастайды. Талқылай отырып суреттердің айырмашылығын табады. Мұғалім оқушылардың пікірін тыңдай отырып айырмашылықтарды тақтаға жазып отырады.
Мұғалім сабақтың тақырыбын тұжырымдауға көмек көрсетеді. Сабақ мақсаты мен сабақ тақырыбын табу қиындық тудырса, сүйемелі сұрақтар қояды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдап болған соң, мұғалім оқу мақсатымен таныстырып бағалау критерийлерін тұжырымдауға ұсыныс білдіреді. | Презентация 1 слайд Қосымша 1 | ||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 7-15 минут 16-18 минут 19-34 минут 35-38 минут
|
1 тапсырма Программаның атқаратын қізметімен сәйкестендір.
Жаңа тақырыптағы алғашқы меңгеруге бейне қоданып көрсетеді. Оқушылар он-лайн ресурсымен жұмыс жасайды: https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/grafikalyq-redaktorda-zhumys-isteu-tasilderi Материалды түсіндіргеннен кейін мұғалім графикалық сызбалармен жұмыс істеу үшін енгізу және шығару құрылғыларын еске түсіруді ұсынады. Тапсырма: Суреттерді көре алатын және сурет салатын шығару құрылғылары (монитор, принтер) мен енгізу құрылғыларын (тінтуір, стилус) атаңыз. Жұптасып жұмыс жасау Оқушылар геометриялық фигуралардан ғимараттың аппликациясын орындайды. Сергіту сәті https://www.youtube.com/watch?v=xyS4WWbtttM «Көңілді күн» Топтық жұмыс Оқушылардаң геометриалық фигураларды қолданып ғимараттын апликациясын салуын ұсыныңыз. Алдын ала түрлі түсті қағаздан жасалған фигуралар топтамасын, желім және А3 парақшасын дайындап қойыңыз. Фигуралар графикалық редактордың құрал жабдықтар жолағындағы фигуралар секілді болуы тиіс. Жұмыс арнап құралды қалай таңдап алу қажет екенің көрсетіңіз. Фигураларды жылжытуға болатыныңы назар аударыңыз. 5. Практикалық жұмыс 1 Тапсырма: Компьютер алдында жұмыс жасаған кезде орындалатын 2 қауіпсіздік ережесін тұжырымдаңыз. 2 Тапсырма:графикалық редактордың құрал жабдықтарымен танысып олардың қолданысын сипаттап беріңіз.
2* Тапсырма: келесі суретті салу үшін қандай құрал жабдықтар қолданылғаның анықтаңыз.
| https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/5-synyp/lesson/eng-qarapajym-grafikalyq-redaktor - «Қарапайым графикалық редактор» интерактивті сабақ http://paintnet.ru/ тегін растрлық графикалық редактор http://www.tuxpaint.org/- графикалық редактор | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 минут | Сабақты қорытындылау Сабақтың мақсаты қандай болды? Біз мақсатымызға жеттік пе? Рефлексия «Қолмен сигналдар» техникасы «Табыс баспалдағы» әдісін қолданып табысқа жетелейтін әр қадамды бағалап беріңіз
|
| ||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс | ||||||||||||||||||
Топта жұмыс істегенде, әрбір оқушы өзінің білім деңгейінде жұмыс істейді. Мұғалім саралау ретінде шығармашылық қабілеттерін ашуға көмектесетін тапсырманы орындауды ұсынады. | Материалды меңгеру деңгейін бағалау мұғалімнің түсініктемесі арқылы, материалдарды бекіту кезінде жүзеге асырылады. Постерді көрсете отырып, оқушылар алынған ақпаратты талқылап, өнімділікті өзара бағалау арқылы бағалау мүмкіндігіне ие. | Оқушылармен жаттығулар өткізіңіз. Сандық құрылғылармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін қолдану. |