Есептер және математикалық модель

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

1С Шамалар және өлшемдер

Мектеп:

№271 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Роза

СЫНЫП:1 сынып

Қатысқандар :

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

5.1 Есептер және математикалық модель

Заттарды ұзындығы бойынша салыстыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.1.2* заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану

1.1.3.2 Ұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық) шамаларын ажыратады және оларды өлшеу үшін құралдарды таңдап, өлшемдер жүргізеді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Заттарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Заттарды бір-бірімен салыстырады,шамаларын ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Заттардың ұзындығын өлшеу үшін құралдарды таңдап,өлшемдер жүргізеді.

Бағалау критерийі

Салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдаланады.

Өлшеу құралдарын таңдайды.

Өлшем бірліктерді қолданып, салыстырады.

Заттарды ұзындығына,биіктігіне,адамдардың бойларына қарап салыстырады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:ұзындық,массаның өлшем бірліктерінің арақатынастарын талқылай алады.

Ұзындық шамаларын салыстыруда ұзын – қысқа, биік – аласа терминдерін дұрыс айтып,орынды қолдана алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ұзындық, ұзын, қысқа, биік, аласа

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Ең бойы ұзын жануарды айта аласыздар ма?

Бойы қысқасы қайсы ?

. неше текшеге тең? … қайсысы ұзын? …қайсысы қысқа?. қайсысы биік?. қайсысы аласа?

Құндылықтарға баулу

Өз бетінше топта ынтымақтастықта, бірлесе жұмыс жасауға, сыйластыққа, жауапкершілікті сезінуге қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,дүниетану-жануарлардың биіктігін анықтағанда.

Алдыңғы оқу

Заттарды салыстыру туралы ұғым бар.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы:

4 мин

2 мин

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Шеңбер құру.

Қимыл іс-әрекет арқылы.

Көңілденіп, күлемін,

Бақытты боп жүремін.

Бәрін біліп алатын

Мен ақылды баламын

Топқа бөлу.

Оқушыларға түрлі түсті түтікше таңдауды ұсыну. Ұзын, орташа, қысқа таяқшаларды анықтап, сол бойынша топқа бөлінеді.

1 – топ ұзын

2 – топ қысқа

3 – топ орташа

Ширату «Тосын сый»

Орындық артындағы суреттерге назар аударту.

Кері байланыс «Тосын сыйға сый»

- Ең бойы биік жануарды ата ?

- Ең бойы қысқасы қайсы?

- Бойы аласасы бар ма?

Сурет бойынша тақырыпты ашамын.

Түрлі – түсті түтікшелер арқылы

АКТ

Сабақтың ортасы

29 мин

2 мин

1 мин

1 мин

3 мин

1 мин

1 мин

2 мин

1 мин

1 мин

2 мин

3 мин

1мин

1мин

2 мин

1 мин

3 мин

МК Ұжымдық жұмыс.

«Бірге ойлаймыз» әдісі.

1-тапсырма қаламның ұзындығын салыстыру.

Дескриптор:

  • қаламның ұзындықтары бойынша салыстырады.

К.Б «Ауадағы диалогтер»

  • Қай қарындаш ұзын?
  • Қайсысы қысқа?

Б.

Топтық жұмыс:

«Жас зерттеушілер» әдісі

Топ мүшелерін анықтайды.

Капитан

Таймер

Хатшы

Бақылаушы

Спикер

интерьер

2 - тапсырма

Қолда бар заттармен сыныптағы заттарды өлшеу.

1 – топ Парта ұзынд.кітаппен өлшеу

2 – топ Кітап ұзынд. санағышпен өлшеу.

3 – топ Парта ұзынд. қарындашпен өлшеу.

Дескриптор:

  • өлшеуге қолданатын құралдарды атайды.
  • партаның,кітаптың ұзындығын

кітаппен,санағышпен, қарындашпен өлшеуге болатынын білді.

К.Б « Архиватор 3, 2, 1»

- 3 ұнамды жағы

- екі түйін

- бір сұрақ

-Өлшем құралдарын қалай анықтадық?

-Ұзындығын салыстырғанда қандай шамаларды қолдандың?

Б:

Топтық жұмыс

«Ойланайық шапшаңырақ»әдісі

Топ мүшелерін анықтайды.

Капитан,таймер,хатшы,бақылаушы,

спикер,интерьер

3-тапсырма. Топтарға әр – түрлі тапсырма беріледі.

1 – топ. Ағаштардың биіктігін өлшейді

2 – топ Бұталардың биіктігін өлшейді

3 – топ Шөптердің биіктігін өлшейді.

Дескриптор:

*ағаштардың,бұталардың,шөптердің биіктігі ұзындық болатынын біледі.

*ағаштардың,бұталардың,шөптердің биіктігін өлшеуге болатынын біледі

К.Б «Ауа шары»

  • Ағаштың биіктігі неше текшеге тең?
  • Бұтаның биіктігі неше текшеге тең?
  • Олардың арасында биіктігі тең ағаштар бар ма?

Б.

«Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру»

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі.

Аласа өскен ағаштар

Биік болып өседі.

Қысқа бойлы інішек

Ұзын жігіт боп өседі.

Жұптық жұмыс:

« Пилот-навигатор »

4-тапсырма жұптасып бір – бірінің бойларын өлшеу.

Дескриптор:бойларының биік-аласа екенін ажыратады.

К.Б. « Көңілді сақина»

- Адамдарды бойларына қарап қалай салыстыру керек?

- Неге биіктік пен бой ұзындыққа жатады?

Б.

Адам тірі табиғат бөлшегі екенін меңгереді. Адамның бойы өсу үшін дәрумендерге бай жемістер жеу керек екенін біледі.Сәбіз- тез бой өсіретін көкеніс түрі.

Жеке жұмыс (Жұмыс дәптері)

1-тапсырма

Ожау, пышақ, шанышқы ұзындықтары неше шегеге тең болатынын біледі.

Дескриптор:

  • Ыдыстардың ұзындықтарын өлшеуге болатынын біледі.

КБ «Серпілген доп»

Б.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу және түсіну

Бағалау критерийі: ұзындық өлшем бірліктерін салыстырады.

Дескриптор: Суреттерді салыстырып қайсысы ұзын,қысқа,биік,аласа екенін анықтады.

Текшелер

Сергіту сәтіне арналған жинақ

Жұмыс дәптері

Қарындаш

Сабақтың соңы

2 мин

2 мин

Рефлексия

«Жетістік баспалдағы»

-Көңіл-күйлеріңіз қалай?

-Топта жұмыс жасаған ұнады ма?Неліктен?

-Заттарды биіктігіне, ұзындығына,бойларына қарап қалай салыстырамыз?

-Неге биіктік пен бой ұзындыққа жатады?Сендер қалай ойлайсыңдар?

-Ұзындықты әртүрлі өлшемдермен өлшеуге бола ма?

-Барлығы үшін стандартты өлшем бірліктері керек пе?Неліктен?

Баспалдақ макеті

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға ұзындық салыстыру тақырыбына байланысты зерттеуге бағытталған тапсырмалар,атап айтсақ қолда бар заттармен сыныптағы заттарды өлшеу,өмірмен байланыстыру берілді.Сонымен бірге мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Әр түрлі тапсырма ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.

«Басбармақ»

Кері байланыс:

«Көңілді сақина»

«Тосын сыйға сый»

«Ұзын-қысқа»

«Архиватор»

Сабақтың өн бойында білім алушылардың қауіпсіздігін қадағалаймын.

Сергіту сәті

Парталарды өлшеу кезінде

Рефлексия

— Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

— Бүгін оқушылар не білді?

— Сыныптағы ахуал қандай болды?

— Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

— Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

— Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқыту мақсатым нақтылы,өлшеуге болатын,нәтижелі іс-әрекет пен шындық,нақтылы мерзімі және мақсатты жүзеге асыратын орынды құралдары қамтитын SMART-қа негізделген.

Оқушылар сабақ/оқу мақсатына сәйкес заттарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалануды,ұзындық шамаларын ажыратуды және оларды өлшеу үшін құралдарды таңдап, өлшемдер жүргізуді үйренді.

Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде шеңберге тұрғызып,жағымды эмоция тудырдым.Оқушылардың сабаққа қызығушылығы артты.Тапсырмалар белсенді орындалды,қалыс қалғандар болмады. Сәтті кері байланыс орнықты.

Сабақ жоспарымда саралау шаралары топтық,жұптық,жеке жұмыс арқылы тиімді болды.Тапсырмаларды толық орындата алдым.Топтық жұмыста оқушылар ұзындық өлшеу үшін құралдар таңдаса,жұптық жұмыста бір-бірінің бойын салыстырып,өмірмен байланыстырды.

Біріншіден,берілген тапсырмалар «белсенді тапсырма» болғандықтан оқушылардың қызығушылығымен орындалды.Екіншіден,топпен,жұппен жұмыс жасай отырып,уақытты үнемді пайдаландым.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: бас бармақ арқылы бағалау

2: Кері байланыс «Архиватор 3, 2, 1»

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:топпен,жұппен,жеке жұмыстар және ашық сұрақтар қою

2: функционалдық сауаттылықпен оқыту

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Содержимое разработки



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

1С Шамалар және өлшемдер


Мектеп:

271 мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Роза

СЫНЫП:1 сынып

Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

5.1 Есептер және математикалық модель

Заттарды ұзындығы бойынша салыстыру.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.1.2** заттарды, тауар бағаларын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану

1.1.3.2 Ұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық) шамаларын ажыратады және оларды өлшеу үшін құралдарды таңдап, өлшемдер жүргізеді.



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Заттарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Заттарды бір-бірімен салыстырады,шамаларын ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Заттардың ұзындығын өлшеу үшін құралдарды таңдап,өлшемдер жүргізеді.

Бағалау критерийі

Салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдаланады.

Өлшеу құралдарын таңдайды.

Өлшем бірліктерді қолданып, салыстырады.

Заттарды ұзындығына,биіктігіне,адамдардың бойларына қарап салыстырады.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар:ұзындық,массаның өлшем бірліктерінің арақатынастарын талқылай алады.

Ұзындық шамаларын салыстыруда ұзын – қысқа, биік – аласа терминдерін дұрыс айтып,орынды қолдана алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ұзындық, ұзын, қысқа, биік, аласа

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:


Ең бойы ұзын жануарды айта аласыздар ма?

Бойы қысқасы қайсы ?

... неше текшеге тең? … қайсысы ұзын? …қайсысы қысқа? ... қайсысы биік? ... қайсысы аласа?

Құндылықтарға баулу

Өз бетінше топта ынтымақтастықта, бірлесе жұмыс жасауға, сыйластыққа, жауапкершілікті сезінуге қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану,дүниетану-жануарлардың биіктігін анықтағанда.


Алдыңғы оқу


Заттарды салыстыру туралы ұғым бар.

Сабақтың барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар



Сабақтың басы:

4 мин

2 мин












2 мин

Ұйымдастыру кезеңі Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Шеңбер құру.

Қимыл іс-әрекет арқылы.

Көңілденіп , күлемін,

Бақытты боп жүремін.

Бәрін біліп алатын

Мен ақылды баламын

Топқа бөлу.

Оқушыларға түрлі түсті түтікше таңдауды ұсыну. Ұзын, орташа, қысқа таяқшаларды анықтап, сол бойынша топқа бөлінеді.

1 – топ ұзын

2 – топ қысқа

3 – топ орташа

Ширату «Тосын сый»

Орындық артындағы суреттерге назар аударту.

Кері байланыс «Тосын сыйға сый»

- Ең бойы биік жануарды ата ?

- Ең бойы қысқасы қайсы?

- Бойы аласасы бар ма?

Сурет бойынша тақырыпты ашамын.










Түрлі – түсті түтікшелер арқылы


АКТ










Сабақтың ортасы

29 мин

2 мин








1 мин












1 мин




3 мин


























1 мин














1 мин






2 мин

























1 мин
















1 мин



2 мин











3 мин






1мин














1мин










2 мин









1 мин


















3 мин










МК Ұжымдық жұмыс.

«Бірге ойлаймыз» әдісі.

1-тапсырма қаламның ұзындығын салыстыру.

Дескриптор:

  • қаламның ұзындықтары бойынша салыстырады.

К.Б «Ауадағы диалогтер»

  • Қай қарындаш ұзын?

  • Қайсысы қысқа?

Б.



Топтық жұмыс:

«Жас зерттеушілер» әдісі

Топ мүшелерін анықтайды.

Капитан

Таймер

Хатшы

Бақылаушы

Спикер

интерьер

2 - тапсырма

Қолда бар заттармен сыныптағы заттарды өлшеу.

1 – топ Парта ұзынд.кітаппен өлшеу

2 – топ Кітап ұзынд. санағышпен өлшеу.

3 – топ Парта ұзынд. қарындашпен өлшеу.

Дескриптор:

  • өлшеуге қолданатын құралдарды атайды.

  • партаның,кітаптың ұзындығын

кітаппен,санағышпен, қарындашпен өлшеуге болатынын білді.

К.Б « Архиватор 3, 2, 1»

- 3 ұнамды жағы

- екі түйін

- бір сұрақ

-Өлшем құралдарын қалай анықтадық?

-Ұзындығын салыстырғанда қандай шамаларды қолдандың?

Б:


Топтық жұмыс

«Ойланайық шапшаңырақ»әдісі

Топ мүшелерін анықтайды.

Капитан,таймер,хатшы,бақылаушы,

спикер,интерьер

3-тапсырма. Топтарға әр – түрлі тапсырма беріледі.

1 – топ. Ағаштардың биіктігін өлшейді

2 – топ Бұталардың биіктігін өлшейді

3 – топ Шөптердің биіктігін өлшейді.

Дескриптор:

*ағаштардың,бұталардың,шөптердің биіктігі ұзындық болатынын біледі.

*ағаштардың,бұталардың,шөптердің биіктігін өлшеуге болатынын біледі

К.Б «Ауа шары»

  • Ағаштың биіктігі неше текшеге тең?

  • Бұтаның биіктігі неше текшеге тең?

  • Олардың арасында биіктігі тең ағаштар бар ма?

Б.


«Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру»

Тербеледі ағаштар,

Алдымнан жел еседі.

Аласа өскен ағаштар

Биік болып өседі.

Қысқа бойлы інішек

Ұзын жігіт боп өседі.


Жұптық жұмыс:

« Пилот-навигатор »

4-тапсырма жұптасып бір – бірінің бойларын өлшеу.

Дескриптор:бойларының биік-аласа екенін ажыратады.

К.Б. « Көңілді сақина»

- Адамдарды бойларына қарап қалай салыстыру керек?

- Неге биіктік пен бой ұзындыққа жатады?

Б.


Адам тірі табиғат бөлшегі екенін меңгереді. Адамның бойы өсу үшін дәрумендерге бай жемістер жеу керек екенін біледі.Сәбіз- тез бой өсіретін көкеніс түрі.


Жеке жұмыс (Жұмыс дәптері)

1-тапсырма

Ожау, пышақ, шанышқы ұзындықтары неше шегеге тең болатынын біледі.

Дескриптор:

  • Ыдыстардың ұзындықтарын өлшеуге болатынын біледі.


КБ «Серпілген доп»

Б.





Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Білу және түсіну

Бағалау критерийі: ұзындық өлшем бірліктерін салыстырады.

Дескриптор: Суреттерді салыстырып қайсысы ұзын,қысқа,биік,аласа екенін анықтады.


















































Текшелер













Сергіту сәтіне арналған жинақ

























Жұмыс дәптері

Қарындаш










Сабақтың соңы

2 мин









2 мин











Рефлексия

«Жетістік баспалдағы»

-Көңіл-күйлеріңіз қалай?

-Топта жұмыс жасаған ұнады ма?Неліктен?

-Заттарды биіктігіне, ұзындығына,бойларына қарап қалай салыстырамыз?

-Неге биіктік пен бой ұзындыққа жатады?Сендер қалай ойлайсыңдар?

-Ұзындықты әртүрлі өлшемдермен өлшеуге бола ма?

-Барлығы үшін стандартты өлшем бірліктері керек пе?Неліктен?



Баспалдақ макеті





Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын сақтау


1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Барлық оқушыларға ұзындық салыстыру тақырыбына байланысты зерттеуге бағытталған тапсырмалар,атап айтсақ қолда бар заттармен сыныптағы заттарды өлшеу,өмірмен байланыстыру берілді.Сонымен бірге мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Әр түрлі тапсырма ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.



«Басбармақ»


Кері байланыс:

«Көңілді сақина»

«Тосын сыйға сый»

«Ұзын-қысқа»

«Архиватор»




Сабақтың өн бойында білім алушылардың қауіпсіздігін қадағалаймын.

Сергіту сәті

Парталарды өлшеу кезінде



Рефлексия




Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?




— Бүгін оқушылар не білді?



— Сыныптағы ахуал қандай болды?



— Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?


— Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


— Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?





Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Оқыту мақсатым нақтылы,өлшеуге болатын,нәтижелі іс-әрекет пен шындық,нақтылы мерзімі және мақсатты жүзеге асыратын орынды құралдары қамтитын SMART-қа негізделген.




Оқушылар сабақ/оқу мақсатына сәйкес заттарды салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалануды,ұзындық шамаларын ажыратуды және оларды өлшеу үшін құралдарды таңдап, өлшемдер жүргізуді үйренді.


Сабақтың ұйымдастыру кезеңінде шеңберге тұрғызып,жағымды эмоция тудырдым.Оқушылардың сабаққа қызығушылығы артты.Тапсырмалар белсенді орындалды,қалыс қалғандар болмады. Сәтті кері байланыс орнықты.




Сабақ жоспарымда саралау шаралары топтық,жұптық,жеке жұмыс арқылы тиімді болды.Тапсырмаларды толық орындата алдым.Топтық жұмыста оқушылар ұзындық өлшеу үшін құралдар таңдаса,жұптық жұмыста бір-бірінің бойын салыстырып,өмірмен байланыстырды.

Біріншіден,берілген тапсырмалар «белсенді тапсырма» болғандықтан оқушылардың қызығушылығымен орындалды.Екіншіден,топпен,жұппен жұмыс жасай отырып,уақытты үнемді пайдаландым.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: бас бармақ арқылы бағалау

2: Кері байланыс «Архиватор 3, 2, 1»

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:топпен,жұппен,жеке жұмыстар және ашық сұрақтар қою


2: функционалдық сауаттылықпен оқыту

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?












Сохранить у себя:
Есептер және математикалық модель

Получите свидетельство о публикации сразу после загрузки работы



Получите бесплатно свидетельство о публикации сразу после добавления разработки