Бекітемін?
Пәні: математика Күні: 30.01.2020ж Сынып: 2 «Б» Сабақ № 78 | Мұғалім: Файзуллаева Ф Қатысқандар саны: 23/13 Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | 3 санына көбейту мен бөлу кестесін құрастыру | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.2.4**2, 3, 4, 5сандарына көбейтуменбөлу кестесін құру, білу жəне қолдану. | ||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар:3-кекөбейтужəне бөлукестесін құрастырады. Көптеген оқушылар:3-кекөбейтужəне бөлукестесінбірдей қосылғыштардыңсомасынтабуға,мазмұнына қарайжəне бірдей бөліктерге бөлугеберілгенесептерді талдауды жəне шығаруды біледі, қолданады Кейбір оқушылар:3-кекөбейтужəне бөлукестесін есептеулердеқолданады, керіесептерқұрастырадыжəне шығарады. | ||
Ойлау дағдылары | Білу, түсіну, қолдану. | ||
Бағалау критерийлері |
| ||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: •3-кекөбейтукестесі қалай құрастырылғанынтүсіндіреді. Пəндік лексикажəнетерминология: 3-кекөбейтужəне бөлукестесі. | ||
Диалог/жазбаша жұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы Талқылау: 3-ке көбейтукестесі қалайқұрастырылған?Неліктенол 33 түріндегі жағдайданбасталады? | |||
Жазу:3-кекөбейтужəне бөлукестесінжазу. | |||
Құндылықтарды дарыту | Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, өмір бойы білім алуға дарыту. | ||
Пәнаралық байланыс | Музыка, әдебиеттік оқу | ||
АКТ қолдану дағдылары | Слайд, интербелсенді тақта. | ||
Тілдік құзыреттілік | Көбейту, бөлу,көбейту мен бөлудің байланысы. | ||
Бастапқы білім | 2 санына көбейту мен бөлу кестесін бекіту. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы | 1.Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық: Математика – қызық пән, Бәріміз оны білеміз. Қызықты есеп шығарып, Тез жауабын береміз. -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). 2. Топқа бөлу: Амалдар түрімен бөліну (қосу, азайту, көбейту) Әр топ басшысы өз топтарына түсініктеме береді. Ұ. Ширату жаттығулары:«Шапалақта» әдісі (зейінді шоғырландыру) Нұсқау: айтылған пікір дұрыс болса «шапалақтаймыз», бұрыс болмаса топылдатамыз. Тапсырма: 2*2=4 8:4=3 12:2=3 2*6=5 10:5=2 4*2=8 2*7=14 18:2=8 20:2=10 ҚБ. Айтылған пікірлерді ажырата алады. Ынталандыру: «Тамаша!» | ||
Сабақтың ортасы | Ұ. Белсенді оқу (жаңа материалды түсіну) Балалар, қазақ қандай сандарды қасиетті сандар деп есептейді? 3,5,7,9 сандары. Ендеше осы сандардың ішінен 3 саны туралы не білеміз? Үш асыл: Үш қуат: Үш арсыз: 1. Көз 1. Ақыл 1. Ұйқы 2. Тіл 2. Жүрек 2. Күлкі 3. Көңіл 3. Тіл 3. Тамақ Үш жүз: Үш би: Үш артық: 1. Ұлы жүз 1. Төле би 1. Адалдық 2. Орта жүз 2. Қазыбек би 2. Еңбексүйгіштік 3. Кіші жүз 3. Әйтеке би 3. Өнерпаздық Аптаның үшінші күні сәрсенбі. Бұл күнді сәтті күн деп білген. Олай болса, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы 3 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыру –Біз алдымызға қандаймақсаттарқоямыз? (3-кекөбейтужəне бөлу кестесінқұрастыру жəнеоны қолдануды үйрену) Оқулық. №1. Үш-үштен сана. 3*5=15 5*3=15 15:3=5 15:5=3 Айсұлу әр секіргенде 3 бірлік бар. Екі, үш секіргенінде неше бірлік бар? 3*1=3 3 3*3=9 т.б. ҚБ. Оқушылар сурет бойынша өрнек құрастырады. Уәждеу: «Өте жақсы!» Бірлескен оқу. «Ойлан тап!» әдісі (командаларғабірігіп жұмысістеу) Оқулық: №2. Нұсқау: Кестеге қара. 3 санына көбейту және бөлу кестесін құрастыруды жалғастырып, әр бағанды толықтыр. –Қалай ойлайсыңдар, 3-кекөбейтукестесінқұрастырудықандайжағдайдан бастаймыз?Топтаталдаңдар. (Жауаптарəртүрлі болуымүмкін 3·1, 3·2)
(Кез келген санды 1-ге көбейтсе, санның өзішығады дегенережені білеміз.)
(Көбейткіштердің орнынауыстырғаннан,көбейтінді өзгермейді).
Оқулықтағы 2-тапсырмажəне дəптердегі 1-тапсырма ұсынылады. Дəптерде кестеқұрастыра отырыптақтадакеңейтілгенталдауларжүргізуге (оқулықтағытəрізді) болады.Əр жолы 3-тен қосып отыруміндетті емес,алдыңғы мысалдыңнəтижесіне 3-тіқосып, содансоң көбейтуменбөлудіңкомпоненттері мен нəтижелерініңөзара байланысынегізінде басқа бағандарды құрастыруғаболады.Бірінші баған қалай құрастырылғанын тағы бірретталдаңдар (екіншікөбейткіш артып отырады,бірінші көбейткіш – 3), екінші баған қалайқұрастырылғанын талдаңдар (көбейткіштердің орындарыауыстырылдынемесе бірінші көбейткіш артып отырады). Үшінші бағанда бөлгіш3-кетең,ал төртінші бағанда бөлінді– 3саны.Мұндайқорытынды жасауға оқулықтағы сандардың түрлітүстердеболуы көмектеседі.
(Кестеқұрастырдық.) Ынталандыру: «Керемет»
керек? (Мысалдарды, есептерді шығару үшін.) Саралау. Топтық жұмыс. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі №3. Нұсқау: есептерді шығар. Өрнектер құрастырып, олардың мәнін тап.. Тапсырма: А) Сырым эстафеталық жарыста әр жүгірген сайын 3 доптан әкеледі. Егер ол 4 (5,6,9) рет жүгірсе, онда неше доп әкеледі? 4*3=12 5*3= 15 6*3=18 9*3=27 Ә) 12 (18, 9, 15) допты әр себетке 3-тен салатын болса, қанша себет қажет? 12: 3=4 18:3=6 9:3=3 15:3=5 Қ/Б: есептерді шығарады, есепті толықтырып, өрнектер құрастырады, олардың мәнін табады. (оқушылардың жауаптары сараланады) Ынталандыру: Жарайсың! Топ бір-бірін бағалайды. «Ойлан, салыстыр!» әдісі №4. Интербелсенді тақтамен жұмыс Нұсқау: Өрнектің бірінші бөлігінің мәнін тап, екінші бөлігінің мәнін тап. Оларды салыстыр. Тапсырма: 3*9 # 5*3 3*8 # 9*2 5*2 # 3*7 3*2 # 3*4 3*5 # 2*8 6*3 # 2*4 Қ/Б: өрнектің екі бөлігін салыстырады. Ынталандыру: «Жарайсың!» «Зерттеу» әдісі» №5. (зерттей білу қабілетін анықтау) Нұсқау: Оқулықтағы №5 тапсырманы зерттей отырып орында. Тапсырма: Бірінші суреттегі гір тастарды немесе көгөністерді пайдаланып, екінші суреттегі таразы табақтарын қалай теңестіруге болады? 3*2 + 1 = 3*1 + 2*2 8 – 3 = 3*2 - 1 Жұптық жұмыс. «Көршіңмен сырлас» әдісі( оқушылардың өз ойын ауызша білдіруіне үйретеді) Дәптердегі №2.
Қ/Б: 3-кекөбейтужəне бөлукестесін жұппен орындайды. Ынталандыру: Жарайсыңдар! Өзіндік жұмыс.«Тайм-менеджмент» әдісі (есептеу дағдыларының шапшаңдығын байқау мақсатында) Нұсқау: берілген тапсырманы белгіленген уақытта орындау. Дәптердегі : №3. (1 мин) –Бізге тапсырманы сəттіорындауғанекөмектесті?(3-кекөбейту кестесін білу.) | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс | |
Сергіту сәті 1 минут | Нұсқау: Оқушылар, орнымыздан тұрып, әуенге ілесе отырып, жаттығуды орындайық. Ынталандыру: «Жарайсыңдар!» | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
Сабақтың соңы | Б | ||
1-топқа: « Кэрролл» диаграммасы 2-топқа: Қима қағаздар Суретте сағат неше? Сол санды 3-ке көбейтіп, өрнек құрастыр. С
Суретте не бейнеленген? Сол сөзден й әрпін өшіріп тастап, ш әрпін қойсаң қандай сан шығады? Сол санды 3-ке көбейтіп, өрнек құрастыр
Суретте не бейнеленген? Бұл қазақтың ұлттық ойыны, осы сөзде қандай сан бар? Сол санды 3-ке көбейтіп, өрнек құрастыр. Суретте сағат неше? С құрастыр.
Суретте не бейнеленген? Сол сөзден ю әрпін өшіріп тастап, н әрпін қойсаң қандай сан шығады? Сол санды 3-ке көбейтіп, өрнек құрастыр.
3-топқа: «Домино» әдісі | Оқулық, дәптерлер. | ||
Бағалау. Кері байланыс: «ТИР»
Рефлексия. –Біз сабағымыздың мақсатына жеттік пе?(Иə.) – Негіздеңдер.(Біз 3-кекөбейту жəне бөлу кестесін құрастырдықжəнеоны қолдануды үйрендік.)
–Сендердіңəрқайсыларың алдарыңа қандаймақсатқоюларыңкерек?(3-ке көбейтукестесін жаттапалуды.) | |||
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | «Тир» бағалау парағына оқушылар өз-өзін бағалайды. | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |